نخ و الیاف تاپس

نخ و الیاف تاپس

نخ و الیاف تاپس

الیاف تاپس

الیاف مصنوعی بخصوص الیاف پلی استر حجم عمده ای از الیاف مورد مصرف را به خود اختصاص داده اند. مصرف الیاف پلی استر بدلیل مقاوم بودن در مقابل چروک خوردگی و سرعت خشک شدن و خواص زیبایی و یکنواختی نخ تولید شده از آن، بطور روزافزون افزایش داشته است. در میان نخ­های ریسیده شده از الیاف طبیعی و مخلوط، استفاده از نخ صد در صد پلی استر ریسیده شده (SPUN) به دلایل کیفی، استفاده آسان و مقاوم بودن و اقتصادی بودن در حال رواج می باشد.

یکی از محصولات پلی استر که در صنایع مختلف استفاده می شود، الیاف تاپس tops و تو tow می باشد. به طور کلی به دسته ای از الیاف برش خورده که به صورت موازی و با توزیع وزنی یکنواخت کنار هم قرار گرفته اند، الیاف تاپس گویند.

موارد مصرف این دسته از الیاف:

  • صنایع فاستونی (تولید کت و شلوار و البسه)
  • تریکو (صنایع تولید کاموا و تولید کشباف)
  • فرش ماشینی (نخ پلی استر با ظرافت بالا)
  • پتوبافی (تولید پتو با قدرت رنگ پذیری و قدرت جمع شوندگی بالا)

الیاف تو، الیافی هستند که عملیات تاپس را پشت سر نگذاشته اند.                                                                                              

الیاف پلی استر از جمله الیاف با رشد سریع در دنیا می باشد. در تصویر زیر میزان کاربرد این الیاف در صنایع مختلف براساس آمار منتشر شده در امریکا آورده شده است. مطابق با تصویر، 39.4 درصد از این الیاف در صنایع پوشاک مانند لباس شب، کت و شلوار، پارچه های تولید لباس های مختلف و لباس زیر استفاده می شود.  38.3 درصد از این الیاف در صنعت مصرف می شود و از جمله آن ها می توان به صنعت بی بافت ها، پارچه های مورد استفاده در صنعت راه سازی، فیلترها، نمدها، حمل ونقل، تقویت کاغذ و نوار، طناب، کمربند ایمنی خودرو، تور ماهیگیری، کیسه های خشک شویی و صنعت دریایی اشاره کرد. 16.9 درصد در صنایع منسوجات خانگی  مانند حوله بافی، ملافه، پرده، رو تختی، پتو و بالشت استفاده شده و در نهایت حدود 5.4 درصد در صنعت فرش و موکت استفاده می شود. در حال حاضر مفتخریم که با ظرفیت تولید ماهانه الیاف tow و tops معادل 300 تن در خدمت مصرف کنندگان محترم این نوع از الیاف باشیم.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


کارخانه تولید نخ نخینو بیش از 50 سال با ارائه انواع نخ با کیفیت های متفاوت مهمان خانه های شماست!

فردا نیز در کنار شما و فرزندانتان در خانه و محل کار شما حضور خواهد داشت!

آخرین مقالات


تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت وب رش می باشد